Hogyan beszéljünk azokkal, akik traumát szenvednek?

Sok embernek nehéz traumáról és fájdalmas emlékekről beszélni. A jelenlegi ukrajnai helyzet mindenkit foglalkoztat. Találkozunk olyanokkal, akik elmenekültek az országból, olyanokkal beszélgetünk, akik közvetlen kapcsolatban állnak azokkal, akiknek ott kellett maradniuk, vagy egyszerűen csak ukrán barátaik vannak.

Normális, hogy túlterheltnek érezzük magunkat, még akkor is, ha nem érint minket közvetlenül a háború

Soha nem tanítottak meg minket reagálni és háborúról beszélni, senki sem számított ekkora tragédiára. Ezért szeretnénk néhány tippet és javaslatot adni, hogyan közelítsd meg azokat a nehéz beszélgetéseket, amelyek egy-egy ponton mindannyiunk előtt állnak. Normális, ha nehezen tudunk beszélni az ukrajnai helyzet által személyesen érintettekkel. Ez egy nagyon érzékeny és szokatlan téma, amelyet tisztelettel és higgadtan kell megközelítenünk.

Az ember életében az egyik legerőteljesebb élmény a háború.

Erős érzelmi hatású, halottról, sérültről, megcsonkítottról, tehetetlenségről és félelemről szóló képekkel való szembenézés, vagy ilyen események résztvevőjének lenni rendkívül nehéz. Trauma még olyan emberek számára is, akik hivatásszerűen részt vesznek a hadseregben vagy nemzetközi konfliktusokban. Ez nem egy olyan környezet, amelyhez könnyen hozzá lehet szokni, vagy amelyet a “normális” kategóriába sorolhatunk. Nyugalomra és önbizalomra különösen akkor van szükség, amikor például az ukrajnai háború elől menekülőkkel foglalkozunk, nekünk kell lennünk számukra a „biztonságos tér”.

terapeuti

Fókuszálj a szükségleteikre

Amikor a „beszélgetésre” gondolunk, az a felfogás, hogy nekünk kell megszólalnunk, meg kell nyitnunk az oly nyilvánvaló témát. Valahogy furcsa módon ez az első asszociációnk – kötelességtudat – el kell mondanunk valamit. De mi lenne, ha ahelyett, hogy a mondandónkra összpontosítanánk, figyelmünket a mellettünk lévő személyre irányítanánk, hogy ő legyen az, aki megoszthatja velünk érzelmeit, igényeit, gondolatait?

Mit mondhatunk?

Azt válaszolhatjuk, hogy „most biztonságban vagy”. Erre kell összpontosítanunk, és ezt kell hangsúlyoznunk. Normális, hogy ilyen pillanatokban fájdalmat, szomorúságot, sírást érzünk, de ugyanakkor gondoskodunk arról, hogy meg tudjuk adni nekik, amire szükségük van: szállást, ételt, vizet, orvosi segítséget. Tegyük világossá, hogy ettől a pillanattól kezdve mi gondoskodunk az ő és gyermekeik biztonságáról és szükségleteiről. Kérdezzük meg őket, mik az igényeik, és mit tehetünk értük.

Amit még tehetünk ebben a helyzetben, az az, hogy egyszerűen velük vagyunk, lehetővé tesszük számukra, hogy kifejezzék érzelmeiket és azonosítsák őket. Ha sírnak, azt mondhatjuk, hogy tudjuk, hogy nehéz nekik, ha félnek, hogy nem tudják, mit tegyenek, akkor azt mondhatjuk: “Látom, hogy nehéz neked, hogy nagyon félsz, hogy ez a helyzet nagyon nehéz neked.” Fontos, hogy próbáljunk nem félni a reakcióiktól, a sírásuktól, a félelmüktől, a kétségbeesésüktől. Legyünk ott. Ne mondjuk azt, hogy „Tudom, mit érzel, minden rendben lesz” – az ilyen üzenetek nem biztos, hogy hasznosak. Természetesen ott van a nyelvi akadály is, de ne felejtsük el, hogy kommunikációnk 70%-át nonverbális jelek teszik ki.

internetinė terapija

Adj nekik teret érzelmeik megértésére

Nagyon gyengédnek és óvatosnak kell lennünk a menekültekkel való bánásmódban. Javasoljuk, hogy te legyél az a személy, aki meghallgat, teret ad, hagyd, hogy beszéljenek, és próbáld meg az információt befogadni, támogatni őket. Gyakran előfordul, hogy a traumatizált emberek nem akarnak beszélni az érzéseikről – ez a stresszre adott válasz. Ezek az emberek el akarják szigetelni magukat a körülöttük lévőktől; úgy érezhetik, hogy senki sem érti meg őket. Ilyenkor várni kell.

Ha átgondoljuk, milyen témákat vitathatunk meg, utána a legjobb gyakorlat az, ha követjük őket, meghallgatjuk őket, és nem félünk a reakcióiktól, erős érzelmeiktől. Nehéz megítélni, hogy ilyenkor melyik beszédtéma lesz jó vagy rossz.

Hogyan és mikor gyógyulnak meg?

A traumás élmények gyógyítása sokféle formát ölt, és gyakran hosszú folyamat, amelyhez a szeretteink és a család bevonása is szükséges. A trauma, és különösen a PTSD kezelésének hatékony módszereivel kapcsolatos kutatások már évek óta folynak. Lenyűgöző előrehaladást figyeltek meg, és nekünk is vannak kollégáink, akik részt vettek már speciális képzésben a krízisek kezelését tanulva. Jelenleg a legjobb eredményeket a pszichoterápia és az adaptált farmakoterápia kombinációja éri el. Tudsz segítséget kérni a Hedepyn.

 

Încercați psihoterapia prin video conferință

Nu trebuie să faceți față singur