A kapcsolatok fontos részei az életünknek. A minőségi emberi kapcsolatok erősítik a szervezetünk ellenállóképességét, jó hatással vannak a teljesítményünkre, segítenek megbírkózni a stresszel. Egyszerűen fogalmazva: oroszlánrészük van abban, hogy elégedettnek érezzük magunkat az életünkkel. Éppen ezért nagyon fontos, hogy odafigyeljünk a kapcsolatainkra és érezzük, ha nehézségeink vannak a kialakításukban és fenntartásukban. A pszichoterápia és konzultáció, legyen az egyéni vagy páros, segít fejleszteni a képességeinket, megtartani a kapcsolatainkat vagy újakat kialakítani.
Az ember természetes igénye, hogy ismerkedjen. Sajnos ahogyan kikerülünk az iskolai környezetből és elhelyezkedünk, a lehetőségeink csökkennek. Szerencsére manapság az online ismerkedés és más alternatívák is lehetőséget jelentenek arra, hogy szélesebb körből találkozzunk emberekkel. Nem csak a kollégákkal, iskolatársakkal lehet ismerkedni. Ilyenkor érdemes nyitottnak maradni, türelmesnek lenni és nem csak az első megérzésre hallgatni.
A globalizációnak és a technikai forradalomnak köszönhetően ma már jóval könnyebb távkapcsolatot fenntartani. A távkapcsolatban nagyon fontos, hogy mind a két fél kommunikálja az igényeit és közösen dolgozzon azon, hogy tudják tartani egymással a kapcsolatot. Célszerű ilyenkor megbeszélni, mikor tud a pár több időt együtt tölteni, mikor válhatnak függetlenné a technológiától. Jó ötlet előre megtervezni, hogyan élhetnek a felek később együtt. Ez segít célokat kitűzni és elviselni a másik hiányát.
A hűtlenség gyakran annak a jele, hogy valami nem működik egy kapcsolatban. Ahelyett, hogy azzal foglalkoznánk, hogy ki a tettes és ki az áldozat, hasznos, ha mindkét partnerrel és magával a kapcsolattal dolgozunk. Hogyan történt? Hogyan érezzük magunkat a kapcsolatunkban? Min megyünk keresztül? Mit okozott nekünk a hűtlenség? A párterápia biztonságos teret kínál, ahol mindkét partner megbeszélheti szükségleteit, a kapcsolatukat kísérő sérüléseket, érzelmeket, és választ kereshet a fenti kérdésekre. A kapcsolat javítására irányuló tudatos munka során a sértő és fenyegető hűtlenség olyan tünetként fogható fel, ami mutatja, hogy a kapcsolat helyrehozásán kell dolgozni, megbeszélni a szükségleteket, azt, hogyan figyelhetünk jobban a másikra.
Minden párkapcsolat (formájától függetlenül) előbb-utóbb párkapcsolati problémákkal szembesül. Ezek a partnerek sokszínűségéből és egyediségéből, valamint az együttélési elképzeléseikből, elvárásaikból, igényeikből és lehetőségeikből fakadnak. A párkapcsolatban a leggyakoribb problémák általában a szex, a pénzügyek, a szabadidő eltöltése stb. kérdéseiben mutatkozó eltérő igények. El kell fogadni, hogy ezek a problémák az egészséges kapcsolatnak is részét képezik. Ezek lehetőségek arra, hogy megismerjük önmagunkat és egymást és jobban megtanuljunk együttműködni a másikkal.
Hasznos szakemberhez fordulni akkor, ha a pár nem tudja egyedül megoldani a problémát, ha a felek ördögi körbe kerülnek és ahelyett, hogy kibékülnének csak további sérüléseket okoznak egymásnak.
A terápiás ülés ilyenkor biztonságos és semleges teret tud adni a feleknek, hogy nyugodtan tudják rendezni a problémát. A szakember nagyon sokat segíthet a kommunikációs készségek javításában is. Ezek segítségével a felek később önállóan is rendezni tudják a nézeteltéréseket.
Természetes, hogy olyan problémákkal állunk szemben, amelyek zavarnak bennünket, de ez nem jelenti azt, hogy azonnal szakítanunk kell. Mindazonáltal akadhatnak olyan akadályok, amelyek esetén a szétválás lehet a megfelelő választás. A szakítás egyértelmű indoka lehet az erőszak (fizikai és lelki) jelenléte vagy a függőség, akár egyik, akár mindkét partner esetében. Más esetekben ez a személyes tapasztalatoktól, igényektől függ. Általánosságban azonban elmondható, hogy ha egy kapcsolat hosszú ideig nem tölt fel érzelmileg, lelki vagy egészségügyi problémákat okoz, vagy olyan érzést kelt, hogy könnyebb lenne a másik nélkül, akkor érdemes a lezárás mellett dönteni.
A pszichológus szakember segíthet a nehéz döntések meghozatalában. Az ülések során anyagi, érzelmi, logisztikai szempontból is segít közösen mérlegelni a szakítás lehetséges hatásait. A szakember mindkét felet támogatni tudja abban, hogy kölcsönös tisztelettel bánjanak egymással a szakítás során. Ha vannak közös gyermekek, vagyontárgyak, ezek felosztását is békésebben lehet intézni. A megfelelő önismeret birtokában könnyebb dönteni a jövőről és kialakítani egy olyan rendszert, amelyben mindenki békésen élhet.