A gyermeknevelés az egyik legszebb és egyben legnagyobb kihívást jelentő feladat az életben. Amikor nevelési stílusunkat keressük, gyakran abból indulunk ki, hogy milyen volt otthon, amikor kicsik voltunk. Legjobb esetben megismételjük, ami tetszett, rosszabb esetben pedig tudjuk, hogy mit nem akarunk megtenni. A konzultáció segíthet megtalálni az optimális szülői stílust.
„Oh, Parenting” – ez a címe Laura Markham könyvének, aki más szerzőkkel ellentétben arról ír, hogyan változtassuk meg saját szülői magatartásunkat, és hogyan fejleszthetjük gyermekeinket az általunk kívánt irányba. Egy ilyen könyv olvasása jó kezdet a felelős szülői nevelés felé vezető úton, de nem mindig elég. Rendben van, ha elmész pszichológushoz, és konzultálsz arról, hogyan kell eljárni bizonyos nevelési helyzetekben.
Minden gyereknek szüksége van szeretetre. Minél több szeretetet mutatunk ki gyermekünk felé, annál jobban erősítjük a bizalmat közöttünk és elmélyítjük kapcsolatunkat. Több törődés, érdeklődés és figyelem, kevesebb büntetést és konfliktust jelent gyermekkorban és későbbi életkorban. Keress és fedezz fel olyan helyzeteket, amelyekben te és szeretteid jól érzitek magatokat, és tudatosan teremtsetek több ilyen lehetőséget.
Minden családban adódhatnak olyan problémák, amelyek megzavarják az egyes családtagok közötti kapcsolatokat. A családban a leggyakoribb problémák közé tartoznak a szülők közötti veszekedések, amelyek esetleg szakítással vagy válással végződhetnek, családon belüli erőszak, elhanyagolás, testvérekkel kapcsolatos problémák, anyagi nehézségek, nehéz kapcsolat a szülő új partnerével stb. Fontos, hogy ezeket a problémákat időben kezeljük, hogy minimalizáljuk a hosszú távú problémákat okozó negatív következményeket.
Minden probléma megoldható. Kulcsfontosságú, hogy ne figyelmen kívül hagyjuk a problémát, hanem mielőbb megnevezzük és közösen, családdal megoldjuk. Hasznos lehet ebből a szempontból a családterápia, ahol az egyes családtagok (akik érintettek a problémában) vagy az egész család dolgozik szakemberrel a fejlesztésért. Viszont egyénként is lehet szakszerű segítséget kérni. Bár a többi családtagot nem lehet megváltoztatni, magunkat befolyásolhatjuk, azt, hogyan éljük meg a családban történteket, hogyan reagálunk rá, és hogyan tudunk egy egészségesebb és boldogabb családon belüli működés felé haladni.
Előbb-utóbb előfordulhat, hogy nem értjük meg gyermekeinket, és problémák merülhetnek fel. Természetes, hogy először azt gondoljuk, hogy valami elromlott, a gyermekünk nem az, akinek gondoltuk, vagy elhanyagoltunk valamit. Könnyű haragudni a gyerekre, és változást akarni. Ennek ellenére úgy kell tekinteni a gyerekekkel kapcsolatos problémákra, mint az egész családrendszer problémájára. A gyerekek nem szándékosan viselkednek rosszul, és gyakran csak arról van szó, hogy nem tudják, hogyan reagáljanak jobban egy adott helyzetre. A probléma sikeres megküzdésének kulcsa a gyermek és a szülő közötti bizalom és kapcsolatuk köteléke.
Különösen hasznos lehet a folyamat elején, amikor azt vesszük észre, hogy a családi kapcsolatok valahogy bonyolódnak, kihűlnek. Egy szakértővel való találkozás új perspektívákat adhat a helyzetről, lehetséges megoldásokat kínálhat, és inspirálhat bennünket, hogy kommunikáljuk kapcsolatainban más családtagokkal.