A lelki és fizikai zaklatás egyaránt fáj. Tapasztaltad már ezt a múltban, vagy a jelenben is nevetségessé tesznek vagy bántanak? Nem találtál támogatást, vagy félsz másra bízni az élményeidet? Erre van a pszichológiai konzultáció és a terápia. Biztonságos helyet kínálunk neked, ahol beszélhetsz szenvedéseiről.
A bullying olyan testi vagy lelki ártás, amely szenvedést okoz egy másik személynek, és alárendelt helyzetbe hozza. Az agresszor hatalmi pozícióból emelkedik ki, az áldozat pedig fél az esetleges ellenállás következményeitől. Megfélemlítéssel találkozunk az iskolai tanórán kívüli tevékenységek során, a munkahelyen, a családban és bármilyen más csoportos környezetben. A megnyilvánulásai változatosak, a káromkodástól és a szándékos veszekedéstől a dolgok ellopásáig, sőt a verésekig.
A munkahelyen például a kollégák (mobbing) és a felettesek (főnökök) is kényelmetlenné tehetik az életünket. A zaklatásnak sokféle indítéka lehet, például szexuális, faji, karrier stb. Amiről sokkal kevésbé esik szó, az a felettesek megfélemlítése a beosztottak által, ami nem kevésbé súlyos.
A megfélemlítés bármilyen életkorban és bármilyen formában elfogadhatatlan, mert súlyos következményekkel jár az áldozatra nézve. Bölcs dolog tehát minél hamarabb elmondani valakinek, megbízni benne, és megtervezni a következő lépéseket. Határozottan nem megoldás, ha megpróbáljuk „túlélni” a zaklatást. Életünk nagy részét csapatokban töltjük, és biztonságban kell éreznünk magunkat bennük.
A modern technológia, a chatek és a közösségi hálózatok térnyerésével az internetes zaklatás is megjelent. Ezek ellenséges akciók az interneten, különösen pszichológiaiak, amelyek óriási következményekkel járnak az áldozatra és az agresszorra nézve is. Lehetnek beszélgetések, hívások, fotók, videók stb. Az elektronikus lenyomataik az Internet mélyén maradnak, és tovább terjeszthetők.
A pszichológus megfelelő pártatlan segítő lehet, ha zaklatást tapasztaltál vagy jelenleg is zaklatnak. Segíthet enyhíteni a jelenlegi életedre gyakorolt hatásait, vagy segíthet azonosítani, hogyan védekezhetsz ellene. A megfélemlítés gyakran összefügg azzal is, hogy félünk a „kimondás” következményeitől. Az online terápia ezért megfelelő anonim környezet lehet, ahova fordulhatsz.