Este energia nélkül és azzal az érzéssel zuhansz a párnára, hogy nem bírod tartani a lépést? Egy hónapja volt már, hogy próbáltál találkozni a barátaiddal vacsorázni? Mindannyiunknak vannak néha nehéz időszakai, de ne hagyd, hogy a feladatok eluralkodjanak rajtad és kiégj.
Segítünk eligazodni a káoszban, és gyakorlati lépésekkel elvezetünk az idő megszervezéséhez és a nap megfelelő megtervezéséhez. Hogy este nyugodtan pihenhess, és vigyázz magadra.
Ha belefulladsz a feladatokba, először ki kell szabadulnod az egész helyzetből – áttekintést kell kapnod mindenről, ami történik, kitenni azokat fejéből, és megoldani az idbeosztást. Azonnal megkönnyebbülést fogsz érezni. Négy lépésben juthatunk el ide.
Kezdd a munkával és a tanulással. Írd le az összes feladatot, amely előtted hever, az összes rád váró projektet, valamint a rendszeres tevékenységeket. Ez lehet a havi jelentések írása, rendszeres értekezletek stb. A lehető legjobb áttekintést kell kapnod.
Tedd ugyanezt a személyes feladatokkal is. Jegyezd fel jelenlegi kötelezettségeid, a fogorvosi időpont egyeztetésétől a közelgő születésnapi ajándék vásárlásáig. Mindent, amit a fejedben hordasz. Ha rendszeresen megterhelőbb háztartási feladataid vannak (például fűnyírás), azokat is írd papírra.
Megdöbbenhetsz, hogy hány feladat szerepel a listán. De ne aggódj, fokozatosan csökkentjük majd a hosszát.
Gyakran érezzük magunkat túlterheltnek, nem csak mert azok vagyunk**, hanem mert nem arra koncentrálunk, ami igazán fontos**. Amikor közeledik a határidő, jön a stressz és a kimerültség. Ezért kell előre priorizálnunk a feladatokat. Remek eszköze lehet ennek az Eisenhower-elv. Eszerint négy kategóriába sorolhatjuk a feladatokat fontosságuk és sürgősségük alapján.
Nem tudod eldönteni, mi a fontos? Próbáld meg használni a Pareto elvet. Ez alapján az erőfeszítés 20%-a (időgazdálkodásban) a haszon (jövedelem) 80%-át hozza nekünk. Keress olyan tevékenységeket, amelyek a legnagyobb hatással vannak az eredményességedre.
Aztán eljön az idő, hogy megszabadulj a lényegtelen feladatoktól. Vagy úgy, hogy delegálod őket, vagy egyszerűen csak nem hajtod végre őket. Tényleg nem kell mindent neked megtenned. Átruházhatod a munkát valakire a csapatból, felvehetsz egy kívülállót, vagy felkeresheted felettesed a teendők listájával, és megkérheted, hogy közösen határozzátok meg a fontossági sorrendet.
Mit szólnál ahhoz, ha megbeszélt vasárnapi ebédet úgy oldanád meg, hogy meghívod a családot egy étterembe? Biztosan van pár olyan feladat, amit nem neked kell megoldanod, teljesen rendben van segítséget kérni vagy alternatív megoldást keresni. Megéri a nyugalmat.
Ismered azt az érzést, amikor nagy feladat áll előtted, de folyamatosan halogatod, mert nem tudod, hol kezdj hozzá?
Ezért szükséges minden nagy feladatot (projektet) a lehető legkisebb részekre bontani. Azok csak néhány percet vesznek igénybe. Például feloszthatod a prezentáció elkészítését információk kutatására, vázlat elkészítésére, a diák elkészítésére, a javítgatásra stb. Nem kell mindent egyszerre csinálni. Ha felosztotta a feladatokat, lépésről lépésre haladhatsz velük, még akkor is, ha csak tizenöt perced maradt rájuk.
Már tudod, mi vár rád. A következő lépés a beosztás helyes megtervezése. Használj naplót vagy valamilyen időgazdálkodási alkalmazást, nem jó fejben cipelni a feladatokat. Megkönnyebbülsz, ha valahova feljegyzed őket.
Tervezd meg legalább egy hétre, esetleg egy hónapra a teendőket. Ilyenkor nem fordul elő, hogy megígérsz valamit, amikor más határidő van. Lássunk neki:
Sokszor észre sem vesszük, de napközben néha nem létfontosságú tevékenységekbe menekülünk. A legtöbbünk számára a közösségi média jelentős időpazarlás. De lehetnek ezek szükségtelen találkozók vagy bármi más formája is a halogatásnak. Próbáld meg rögzíteni az összes tevékenységed néhány napig, és nézd meg, hol “nyerhetsz” többletidőt. Este több szabadidőd lesz, és végre találkozhatsz a barátaiddal, vagy befejezheted az íróasztalodon heverő könyv olvasását.
Van ütemtervünk, ezért most konkrét időgazdálkodási módszereket fogunk megvizsgálni, amelyek segítenek betartani azt.
Lehet, hogy most nem úgy tűnik, de mindig van kiút. De ne légy túl kemény magaddal. Időbe telik, amíg megszokod a strukturált munkát és a fegyelmet. Kezdd fokozatosan, és ünnepelj meg minden fejlődést.
Az időgazdálkodás, a munka-magánélet egyensúlya és a halogatás is remek téma a konzultációban és a terápiában. Semmilyen probléma sem “túl kicsi”. Egy szakértő segít rendezni gondolataid, felállítani a prioritásokat, megtalálni a motivációt és mindenekelőtt a kiutat a káoszból. A Hedepyben online üléseket kínálunk, amelyekhez több okleveles szakember közül választhatsz.
Nézd meg hogyan működik.