Bekapcsolod a híreket, és az ausztrál tüzekről szóló képsorok fogadnak. Belépsz a közösségi médiába, és egy szemétszigetet látsz az óceán közepén. Vagy a hullámokba csapódó gleccserek képeit. Élőben nézheted a klímaválság hatásait az éterben, így nem csoda, ha félted a jövőt. A sajátodat és a bolygóét.
Ez az a félelem, amelyet környezeti szorongásnak, néha klímaszorongásnak, éghajlati szorongásnak vagy környezeti gyásznak is neveznek.
Mit tehetsz, ha ez a félelem eluralkodik rajtad vagy a gyermekeiden?
Szomorúságról, félelemről és tehetetlenségről van szó, az aktuális környezeti problémákra adott válaszként. Mély érzelmeket, fájdalmat hordoz magában, és akár azt is eredményezheti, hogy nem látod már az élet értelmét.
Érzések egész sora keveredhet benned:
Te is így érzel? Biztosan nem vagy egyedül. A fiatal generációt érinti leginkább a klímaválság. Olyan problémát kaptak, amit nem ők okoztak. Talán te is így érzel. Látod, hogy nem tudsz mit kezdeni a helyzettel, és eluralkodik rajtad a kétségbeesés.
Egy tanulmány szerint, melyet 10 000, a világ különböző részein élő fiatallal végeztek, 59%-uk rendkívüli aggodalmat, szorongást tapasztal a klímaváltozás miatt.
Magyarországon sem sokkal jobb a helyzet: egy kutatás szerint a 15-20 évesek 40%-a tehetetlennek érzi magát a klímaválsággal szemben. 67%-uk úgy gondolja, hogy rosszabb világban fog élni, mint mi most.
Az Amerikai Pszichológiai Társaság a klímaváltozást úgy látja, mint a század legnagyobb veszélyét a mentális egészségünkre. Tényleg nem vagy egyedül ezzel. És ez lehet a változás reménye.
Az elmúlt években egyre több szó esik a klímaválságról. De az erős érzelmeket, amelyeket érezhetsz, mások gyakran félreértik. Talán túlérzékenynek, érzelmileg instabilnak vagy a problémákat eltúlzónak minősítenek.
És így elkezded elszigetelni magad. Nem beszélsz az érzéseidről, és elfojtod a nehéz érzelmeket. Ezért Leslie Davenport ökopszichológus a környezeti gyászt is elhanyagolt gyásznak nevezi. De a gyász nagyon fontos. Az elfojtott érzelmek nem tűnnek el egyszerűen. Felgyűlnek bennünk.
Az elszigeteltség különféle éghajlati mozgalmak megalapozásához is vezet. Mint évekkel ezelőtt, amikor Greta Thurnberg megalapította a Fridays For Future-t. A világon különböző egyesületek is működnek, ahol rokon lelkeket találhatsz az éghajlati szorongás tekintetében.
Az a nehéz a klímaszorongásban, hogy valójában nem irracionális. Valójában valódi oka van a jövővel kapcsolatos félelmeinknek. De közben nincs annyi erőnk, hogy egyedül mentsük az egész helyzetet. Ez még nagyobb kihívást jelent az azzal való megbirkózásban.
Mit lehet ilyenkor tenni? Íme néhány tipp mentális egészségügyi szakértőinktől:
Ne félj szakember segítségét kérni. Egyetlen probléma sem olyan kicsi, hogy egyedül kelljen maradnod vele. Emellett a szorongás általában nem múlik el magától. Idővel okozhat álmatlanságot vagy depressziót is. A konzultáció és a pszichoterápia segíthet megbirkózni a helyzettel, és megmutatják, hogyan kell leküzdeni a nehéz érzelmeket, amelyek rádnehezednek.
A Hedepyben több mint 50 igazolt szakember közül választhatsz, és online csatlakozhatsz az üléshez. Tudd meg hogyan működik.
A kulcs az, hogy ne hiteltelenítsük a gyerekek és a serdülők érzelmeit. A jövővel kapcsolatos félelmeik jogosak, még akkor is, ha számunkra eltúlzottnak tűnnek. Íme néhány ötlet, amivel segíthetsz gyermekeidnek:
Ha úgy érzed, gyermekednek intenzívebb segítségre van szüksége, segíthet neki a serdülőkonzultáció a Hedepynél. Akkreditált szakembereink tudják, hogyan kell dolgozni a gyerekekkel, hogy segítsenek nekik leküzdeni ezeket a nehéz érzelmeket.
Itt találsz egy áttekintést a serdülők segítésére szakosodott pszichológusokról. Néhány kattintással lefoglalhatod az első online ülést is.