Gyanítod, hogy valami nincs rendben a gyermekeddel. Úgy érzed, hogy nehézségekkel küzd, és segíteni akarsz neki. Elvesztetted a kontrollt felette. Lehet, hogy kezded úgy érezni, hogy valamit rosszul csinálsz. De ennek nem kell így lennie.

Az, hogy itt vagy, megmutatja, milyen nagyszerű szülő vagy. Vessünk egy pillantást arra, hogyan tudhatjuk meg, hogy mikor kezdjünk foglalkozni gyermekeink mentális problémáival, és – ami még fontosabb – hogyan segíthetünk nekik.

A gyermekek mentális problémái egyre fokozódnak

2023-ban az Országos Mentális Egészségügyi Intézet megkezdte az általános iskolások mentális egészségének monitorozását. Az eredmények mindenkit megleptek. A felmérésük alapján a kilencedikesek 40%-a mutatott közepesen súlyos vagy súlyos depresszi****ós tüneteket és 30%-uk közepesen súlyos vagy súlyos szorongásos tüneteket mutatott.

"Minden korosztályban a szülőknek szintén mintegy fele tart attól, hogy a bezárások és a járványhelyzet miatt a gyermeke valamilyen tartós hátrányt szenvedett el: lassult az érzelmi és társas fejlődése, mozgásfejlődése, illetve lemaradt a tanulásban."
merce.hu

De a gyerekeknek más kihívásokkal is szembe kell nézniük ma, amelyeket mi, szülők még nem ismerünk annyira. A közösségi hálózatokon keresztül nagy nyomás nehezedik rájuk, ill a környezeti szorongás és a háborútól való félelem is egyre gyakoribb.

A nevelésnek valóban nagy hatása van, de a gyerekek mentálhigiénés nehézségeinek több forrása is van. Tehát ez nem jelenti azt, hogy bárhol is kudarcot vallanál, mint szülő.

puberta.jpg

A pubertáskori mentális változások aggasztóak lehetnek

A nehézségeket gyakran a kamaszkor számlájára írjuk. A serdülőkor időszaka valóban kihívást jelent a mentális egészség vonatkozásában. A gyerekek megpróbálják megtalálni és meghatározni önmagukat. Ami egyáltalán nem könnyű feladat, mert érzéseik és hangulatuk gyorsan és gyakran változik a hormonok hatására.

Kamaszként különleges helyzetben vannak – valahol a felnőttkor és a gyermekkor között. Még mindig a szülőktől függenek, és különböző tekintélyszemélyeknek kell engedelmeskedniük. Másrészt már arra kérik őket, hogy éretten gondolkodjanak, és gyakran érzik magukat (mentálisan) önállónak. Ez egyfajta szerepkonfliktus, ami nehézségeket hozhat.

Ezért a pubertás alatt ezek a változások rendben vannak:

  • Hangulatváltozások – ha rövid idő alatt elmúlnak.
  • A magánélet tiszteletben tartásának vágya – több tér és egyedüllétre való igény.
  • Kísérletezés az identitással – a megjelenés, az érdeklődési körök vagy a barátok megváltozása.
  • Konfliktusok a szülőkkel – az alkalmi viták és nézeteltérések teljesen rendben vannak.

Tudjuk, hogy szülőként ez nem könnyű időszak számotokra. Néha úgy érezheted, hogy érzelmileg instabil a gyermeked. Mindaddig azonban, amíg a dührohamok vagy a sírás nem jön teljesen kiszámíthatatlanul, és a gyermek túl tudja vészelni a hullámvölgyeket, valószínűleg ez rendben van. Próbáld meg elkerülni, hogy gyermeked változó hangulatát negatívan címkézd és kommentáld.

teenager.jpg

Honnan lehet tudni, hogy gyermekednek mentális problémái vannak?

Mikor nem oké már, és érdemes-e foglalkozni a mentális egészséggel? Minden gyerek más, ezért nem tudunk könnyen általánosítani. Te ismered a legjobban gyermekedet, ezért bízz a saját megérzéseidben. Ha úgy érzed, hogy valami nincs rendben, hogy küzdenek vagy hirtelen máshogy viselkednek, valószínűleg igazad van.

Mire kell figyelni?

  • A gyermek bezárkózik önmagába – kerüli a kapcsolatot veled és társaival. Nem akar kommunikálni senkivel, nem tud kapcsolatot kialakítani.
  • Kerüli a gyakori témákról szóló beszélgetéseket (pl. iskola, barátok) – ez azt jelentheti, hogy problémái vannak ezen a területen.
  • A gyerek szomorú, nincs energiája, nincs érdeklődése és lelkesedése – nem élvezi azt, amit korábban.
  • Gyakran érez félelmet és félelmet – ami nincs arányban a helyzettel. Például félelem a jövőtől, félelem a tömegtől stb.
  • Tartósan rossz alvás – rosszat álmodik, nem tud aludni, éjszaka felébred, alvajár.
  • Gondjai vannak az étellel – hirtelen nem akar enni, kerüli az ételt, nem hajlandó veled enni.
  • A gyerek idegesebb, mint korábban – általában, vagy egy konkrét helyzet előtt (pl. egy tornagyakorlat, amelyet korábban már elsajátított).
  • Fizikai tüneteket figyelsz meg nála – nagy súlyingadozások, gyakori hasi fájdalom nyilvánvaló ok nélkül, hajhullás stb.
  • Agresszív – a gyerek verekedésekbe keveredik, vagy kezdeményezi is, durván viselkedik a hatóságokkal vagy akár veled szemben.
  • A gyermek fizikailag megsérti magát – vagy beszél róla, hogy ezt tervezi.
  • Az iskolai osztályzatai hirtelen rosszabbak lettek – nem tud koncentrálni, nem tud tanulni.
  • Nem tud alkalmazkodni a változásokhoz – eltúlzott rendet és szokásokat igényel. Még az apró változtatások is nagyon felzaklatják.

puberta a samota.jpg

Hogyan kezdjünk beszélgetést a mentális egészségről?

Még ha nem is vagy biztos benne, hogy valami komolyabbról van szó, mindig jó ötlet megbeszélni ezt a gyerekkel. Tanítsd meg gyermekedet, hogy beszéljen az érzéseiről, ösztönözd őt arra, hogy segítséget kérjen, amikor szüksége van rá.

De hogyan lehet megnyitni egy ilyen témát ebben a törékeny időszakban, hogy a tinédzser meghallgassa, és ne támadásnak vegye?

Először is nézzük meg három elkerülendő dolgot, hogy ne zárkózzon el előled:

  • Próbálj meg nem prédikálni – ne moralizálj vagy kritizálj.
  • Ne hiteltelenítsd a gyermeket érzéseit – bár a problémák triviálisnak tűnhetnek.
  • Ne erőltesd a beszélgetést – ne kérj azonnali válaszokat. A gyerekeknek időnként időre van szükségük érzéseik feldolgozására és kifejezésére. Csak tudasd velük, hogy rendelkezésre állsz amikor készek beszélni róla.

Mutasd ki érdeklődését, aggodalmadat és segítő szándékodat. Válassz megfelelő időpontot a beszélgetésre, amikor a gyermek nyugodt, és csak ti ketten vagytok jelen. Kezdheted a beszélgetést ezekkel a mondatokkal.

  • "Úgy tűnik, mostanában nem érzed jól magad. Akarsz róla beszélni? Szeretnék segíteni."
  • "Amikor a te korodban voltam, néha (mondd el, hogy téged mi zavart, pl. rettenetesen magányosnak érezted magad). Éreztél már ilyet?"
  • "Ezt mostanában vettem észre (írd be, hogy mit hagyott abba, pl. hogy nem jár el a barátaival). Történt valami? Akarsz róla beszélni?"

Már tizenéves gyerekek is járhatnak pszichoterápiára

A pszichoterápia illetve a pszichológiai konzultáció nagyszerű eszköz a szorongás, a depresszió, a nehéz érzelmekkel való megbirkózás, valamint a zaklatás, az önsértés vagy az étkezési zavarok kezelésére. Az ifjúsági pszichológusok a 13-18 éves gyerekek segítésére szakosodtak. A foglalkozások bizalmasak, ezért a pszichológus nem mondja el neked, mint szülőnek, hogy mit beszélt meg a gyermekkel (hacsak nincs veszélyben a gyermek). A titoktartás is ösztönző erő lehet a gyermek számára, hogy esélyt adjon a terápiának.

A Hedepynél online csatlakozhatsz a munkamenethez, így nem kell sehova utaznod. Olvass többet a serdülőkonzultációról.

Ha úgy döntesz, hogy terápiát javasolsz gyermekednek, olvasd el cikkünket 5 tipp, hogy segítsen szerettednek elkezdeni a terápiát!

Ne legyél egyedül

Végezetül szeretnénk elmondani az utolsó és talán legfontosabb dolgot. Teljesen természetes, hogy egy nehéz helyzetben olyan érzelmek hullámát éljük át, amelyeket korábban nem ismertünk. Minden változásnak, sőt minden válságnak van kezdete, de van vége is. A tiédnek is. Éppen ezért, ha egyáltalán gondolkodsz rajta, kérj segítséget pszichológustól, pszichiátertől, pszichoterapeutától vagy coach-tól. Ne legyélegyedül. Több szakember segítségét találod itt meg, akik közül kiválaszthatod az igényeidnek megfelelőt, és már másnapra megbeszélheted az első ülést. Ezután online, otthonról, kényelmesen kapcsolatba léphet a szakemberrel.

A konzultáción, terápián gondolkodsz?

Mindenképpen érdemes kipróbálni

© Hedepy s.r.o.
Ha mentális egészségi állapota veszélyezteti Önt vagy a környezetében élőket, azonnal forduljon a Sürgősségi Segélyvonalhoz (telefon: 116-123). Szakembereink vagy a Hedepy s.r.o. nem vállalnak felelősséget az Ön egészségi állapotáért.
VisaMastercardGoogle PayApple Pay