Találkoztál már a megjelenésedre tett negatív megjegyzésekkel, amelyek rombolták az önbecsülésedet? Hogyan védekeztél az ilyen támadások ellen? A test megszégyenítése alattomos dolog, és gyakran rejtett formában történik. Megmutatjuk, hogyan reagálhatsz a testszégyenítésre, és ápolhatsz helyette egy olyan testpozitív megközelítést, amely segít begyógyítani a sebeket a lelkedben, és megjavítani a kapcsolatodat a saját testeddel.

Mi a testszégyenítés?

A testszégyenítés bármilyen kritika és gúny, amely a fizikai megjelenésedet célozza, függetlenül attól, hogy honnan, kitől érkezik.

A gyerekek gúnyos beceneveket adnak egymásnak, a nagybátyád karácsonykor azt mondja, hogy "jól összeszedted magad" az év során, a média kommentálja, hogy az anyák hogyan nyerik vissza szülés után a régi formájukat. A testszégyenítés mindennapos jelenség a közösségi médiában, ahol a telefonunk képernyője mögé bújva tehetünk ártalmas megjegyzéseket mások külsejére. Olyan, mintha már egy utazásról készült egyszerű fotó közzétételével is a kinézetünk kommentálását kérnénk.

A testszégyenítés irányulhat a súlyodra, a testarányaidra, a melleid méretére, a magasságodra, a fogaidra vagy akár a bőrproblémáidra.

Ez is testszégyenítés

Volt már, hogy valaki otthon vagy a munkahelyeden megjegyezte, hogy mennyit eszel? Vagy, hogy mit viselsz? Ilyenkor rosszul érezted magad, és az önbecsülésed ismét egy kicsit csorbult? Még a testszégyenítés is történhet ilyen rejtett, de annál alattomosabb módon. Akár így is:

  • „Tényleg mindet megeszed? Nem kellene egy kicsit visszafognod magad?"
  • ,,Tényleg fel akarod venni ezt? Nincs elég jó alakod hozzá.”
  • ,,Túl kicsi a melled ehhez a ruhához, inkább ne vedd fel.”
  • ,,Tényleg jobb, ha nem eszel desszertet.”
  • ,,Inkább ne mutasd meg a lábadat.”
  • ,,Ilyen frizurával nem fogsz párt találni.”
  • ,,Az izmaiddal ellensúlyozod, hogy nem nőttél nagyra, igaz?

Az ehhez hasonló kijelentések nagy hatással vannak mentális egészségünkre. Az étkezési zavarokkal küzdő emberek 65%-a állítja, hogy a bullying hozzájárult mentális egészségügyi problémáik kialakulásához. Mégis a fiatalok egyharmada tapasztalta már meg első kézből a testszégyenítést.

,,Tudatosítsd magadban, hogy te egy egész vagy: erősségek, gyengeségek, tökéletességek és tökéletlenségek kombinációja, így a testtípusod csak az egész egy kis része. Nagyon fontos a pozitív és reális önértékelésen való munkálkodás, amely során integrálod képességeid és tulajdonságaid sokaságát. Ha úgy érzed, egyedül nem megy, kérd bátran szakember segítségét!”
Bicsák Flóra
Bicsák Flóra

Hogyan reagáljunk a testszégyenítésre?

Az egyetlen módja, ha határozott határokat szabunk és világossá tesszük a másik személy számára, hogy nem foglalkozunk a megjegyzéseivel, és nem toleráljuk azokat. Pontosan tudjuk, hogy ez nem könnyű. Valószínűleg te sem akarsz heves konfrontációba keveredni. Vagy éppen nem jut eszedbe, hogy ilyenkor mit is mondhatnál.

Ezért összeírtunk 8 határozott, de udvarias választ, hogy a következő alkalommal tudd, hogyan érdemes reagálni!

  1. "Kérlek, tartsd tiszteletben a döntésemet, hogy mit viselek/eszek."
  2. “Jól vagyok úgy, ahogy vagyok, és nincs szükségem a véleményedre.”
  3. “Nem szeretném, hogy megjegyzést fűzz a külsőmhöz vagy a súlyomhoz.”
  4. “Ez az én döntésem, és nincs szükségem semmilyen megjegyzésre.”
  5. “Jól érzem magam ezekben a ruhákban, és ez a legfontosabb számomra.”
  6. "Én tudom a legjobban, mire van szüksége a testemnek, ezért kérlek, ne kommentálj"
  7. "Miért gondolod, hogy szükséges kommentálni a megjelenésemet/étkezésemet?"
  8. “Ezek a megjegyzések bántanak engem. Kérlek, hagyd abba!”

no.jpg

Testszégyenítés ellen testpozitív megközelítéssel

El tudod képzelni, hogy elfogadod és szereted a testedet olyannak, amilyen? Függetlenül az alakodtól, méreidtől vagy megjelenésedtől. Pontosan erről szól a testpozitivitás megközelítése, amely az irreális szépségideálokra adott reakcióként jött létre.

Aztért nevezzük "egészséges" testpozitivitásnak, mert az elhízás és az egészségtelen testkép népszerűsítése is túl messzire mehet. A tested szeretete azt is jelenti, hogy gondoskodsz róla, hogy egészséges legyél. De akárhogy is néz ki valaki, nem szabad ítélkezni felette.

A tested hatalmas szívességet tesz neked. Lehetővé teszi, hogy sétálj, nevess a barátaiddal, átöleld családodat vagy életet adj a gyermekeidnek. Már csak ezért is megérdemli a csodálatodat és a szeretetedet.

Soha nem tudhatod, hogy azok soványsága, akikre felnézel, étkezési problémáknak vagy feszültségnek köszönhető-e. Szóval dicsérjük inkább egymást azért,  akik vagyunk és amit tudunk tenni, nem pedig a fizikai megjelenésünk miatt.

Neked is vannak sebek a lelkeden?

Ha szembe kellett már nézned a testszégyenítéssel, az valószínűleg fájó sebeket hagyott a lelkedben.

Mi jut először eszedbe, amikor a testedre nézel?

És mikor érezted magad utoljára jól a testedben?

Ha ezek a kérdések negatív érzéseket keltenek benned, szívesen segítünk. Első lépés az önmagaddal való kapcsolatod gyógyítása, a témában ajánljuk cikkünket: Gyakorlati út az önszeretethez: hogyan szeresd igazán magad.

De nem kell egyedül járnod az úton! A pszichológiai konzultáció vagy terápia segíthet az önszeretet felépítésében és a határaid felállításában. A Hedepynél több mint 80 szakember közül választhatsz és kényelmesen, online csatlakozhatsz a konzultációhoz.

Szánj 5 percet illeszkedési tesztünk kitöltésére, hogy megtaláljuk a számodra leginkább megfelelő 3 pszichológusunkat!.

A konzultáción, terápián gondolkodsz?

Mindenképpen érdemes kipróbálni

© Hedepy s.r.o.
Ha mentális egészségi állapota veszélyezteti Önt vagy a környezetében élőket, azonnal forduljon a Sürgősségi Segélyvonalhoz (telefon: 116-123). Szakembereink vagy a Hedepy s.r.o. nem vállalnak felelősséget az Ön egészségi állapotáért.
VisaMastercardGoogle PayApple Pay