Túl gyakran gondolsz az étkezésre? Szellemi éhséget tapasztalsz? Bűntudatot érzel az étel miatt, vagy attól tartasz, hogy elhízol? Az étel jobban irányít téged, mint te az ételt? Csak úgy teszel, mintha ennél mások előtt, vagy kerülöd az étkezést másokkal? Ha a fenti helyzetek nemkívánatos részei a mindennapjaidnak, tudnod kell, hogy sokféleképpen átveheted az irányítást az elméd felett, és szabadabbá válhatsz. Az egyik leghatékonyabb megoldás a konzultáció vagy a terápia.
Az étkezési zavarok (ED) viszonylag széles diagnosztikai spektrumot alkotnak. Jellemzőjük az étkezéshez és a saját test érzékeléséhez kapcsolódó kóros viselkedés. Ide tartozik az anorexia nervosa (szándékos fogyás, amely az étkezés teljes megtagadásához vezethet), a bulimia (túlevés, majd az étel kihányása), a falászavar (farkaséhség), az atipikus mentális anorexia és az atipikus mentális bulimia. Gyakran előfordulhat, hogy a betegek egy ördögi körbe kerülnek (túlevés, hányás, éhezés, túlevés).
Az étkezési zavar gyakran nem az ok, hanem csak valamilyen más félelem, szorongás vagy elégedetlenség következménye. Az ebben szenvedők sokkal jobban ki vannak téve a depresszió, a szorongás, az öngyilkos viselkedés stb. kockázatának. Emellett mentális problémákkal járhat együtt: depresszió, értelemvesztés, lelkiismeret-furdalás, ingerlékenység, koncentráció hiánya, szédülés, súlygyarapodástól való félelem, önbecsülés és érdeklődés elvesztése, fáradtság stb. Az étkezési zavarok nem csak a pszichére hatnak, de sajnos gyakran testi problémákkal is összefüggenek: menstruáció kiesése, majd termékenységi problémák, könnyű zúzódások, alacsony vérnyomás, ritkuló haj stb. Végül, de nem utolsósorban társadalmi problémák is felmerülhetnek: a társadalmi elszigeteltség, a hobbik, barátok iránti érdeklődés fokozatos elvesztése vagy a magányosság érzésének megjelenése.
Fontos felismerni, hogy az étkezési zavarok a beteg elme megnyilvánulásai, és belső gyötrelem, félelem és mélyebb pszichológiai nehézségek következményei. Ha az evészavar bármely formájától szenvedsz, javasoljuk, hogy fordulj szakemberhez. Segíthet, hogy valaki meghallgat, kísér, és nagyobb elégedettség elérésében segít.
Ha közeli hozzátartozód szenved ebben a betegségben, íme néhány tipp, hogyan közelíts meg egy ilyen személyt:
A pszichoterápia az étkezési zavarok kezelésének egyik legjobb módszere. Segít azonosítani, miért alakult ki egy adott személy betegsége, megérteni, mi irányít egy személyt, megváltoztatni a hozzáállását, és megtalálni azt a stratégiát, amely nagyobb elégedettséghez vezet. Az ebben szenvedők gyakran szégyellik a betegségüket, ezért az online tér hasznos médium lehet. A kliensek így gyakran nem félnek őszintébbek lenni. Ezenkívül találhatsz egy közvetlenül étkezési zavarokra szakosodott szakembert, és bárhonnan felveheted vele a kapcsolatot.
Igen! Az étkezési zavarok általában egészen ártatlanul kezdődnek. Azonosítjuk a kliens által helyesnek tartott attitűdöket, véleményeket, és fokozatosan változtatjuk az étkezéshez való hozzáállását a neki megfelelő módon. A zavaroktól való megszabadulás azonban a kialakult viselkedések és attitűdök megváltoztatását jelenti. Kell hozzá akarat, türelem, szeretet és nem utolsósorban valaki, aki segít ebben.
Szeretne többet megtudni az étkezési zavarokról? Szakértőink mélyreható cikket írtak a témában.