Évek óta együtt vagytok, és azt hitted, hogy ez tényleg "az". Ám egy idő után elhidegültetek egymástól, megrekedt a kommunikáció vagy eltűnt a kapcsolatból a kölcsönös tisztelet. Még az is lehet, hogy valami megtörte az egymásba vetett bizalmatokat.

Egyszerűen fogalmazva: a kapcsolat válságba került, és azon tűnődsz, van-e értelme folytatni. Folytassam a próbálkozást, vagy már nem lehet megjavítani a kapcsolatot? Lássuk, hogyan látják ezt a pszichológusok és a párkapcsolati szakértők.

A válságok egy hosszú távú kapcsolat részét képezik

Már az elején le kell szögezni, hogy a válságok rendben vannak. Minden hosszú távú kapcsolat legalább egyszer átél egyet. MUDr. Miroslav Plzak, párkapcsolati tanácsadó szerint, a válság időszaka leggyakrabban öt év kapcsolatban eltöltött idő után jön el, ha a kapcsolat nem fejlődik, csak stagnál. Ezt követően húsz év után következik egy újabb válság, amikor a gyerekek elhagyják a fészket. Vannak akut válságok is, például hűtlenség esetén.

Döntő jelentőségű, hogy hogyan közelíted meg a válságot. Hogy ezt a bejegyzést olvasod, azt jelenti, hogy nem akarsz szemet hunyni a problémáid fölött. Ami egy nagyszerű kezdet! Egy válság még erősebbé is teheti a kapcsolatodat. Abban az esetben, ha mindketten együtt szeretnének dolgozni rajta.

krize 2.jpg

Kezdd az őszinte kommunikációval

Már tudod, hogy válságon mentek keresztül. A következő lépés, hogy beszélj erről nyíltan a pároddal. Az is lehet, hogy már megpróbáltad, de próbálkozásaid inkább vitába torkolltak.

Ez is normális. A fájdalmas témákról való beszélgetés gyakran feltárja a múltból származó sebeket, és ilyenkor nehéz megőrizni a nyugalmat.

Adj még egy esélyt! Hogy a beszélgetésetek valóban tartson valahova, hasznos lehet ragaszkodni az alábbi elvekhez.

Nevezd meg a válságod okát!

Az első lépés annak érdekében, hogy a beszélgetés hasznos legyen, hogy megnevezzük a válságot okozó konkrét okot. Próbálj meg összpontosítani a konkrét helyzetre, érzelmekre vagy viselkedésekre, amelyek feszültséget okoznak benned. Tisztázd, hogy mi zavar téged pontosan – az időhiány? A közös célok hiánya? Értékbeli különbségek? Vagy a tisztelet csökkenése?

A cél az olyan általános kifejezések elkerülése, mint pl – Nincs elég időd rám! és helyette mondd, hogy pl – Mivel mostanában nagyon elfoglalt vagy, úgy érzem, eltávolodtunk egymástól. A probléma megnevezése segít mindkettőtöket közelebb vinni a megoldáshoz.

Ne hibáztassátok egymást

A kritika és a hibáztatás egyenes út a vitához. Tehát inkább beszéljetek arról, hogyan érzitek magatokat ebben a helyzetben és kezdjétek a mondatokat az "én" szóval. Például, "Én elhanyagoltnak érzem magam, amikor sok időt töltesz a munkahelyeden." Ezzel nem a partneredet támadod, hanem megosztod a saját nézőpontodat.

Próbáld meg teljesen elkerülni az olyan mondatokat, mint – “Te soha…” vagy "Mindig félreérted." Az ilyen megjegyzések védekezésre késztetik a partnert, és így nehéz megtalálni a közös hangot.

Ha az ellenkező oldalon állsz, és azt tapasztalod, hogy a partnered mindenért téged hibáztat, az nem jó jel. De ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne ellene tenni. Olvasd el cikkünket arról, hogy hogyan ismerheted fel, ha mérgező kapcsolatban vagy.

krize 1.jpg

Aktívan hallgassátok meg egymást

Az aktív hallgatás nem csak azt jelenti, hogy csendben maradunk, amikor a másik személy beszél. Sokkal inkább arról szól, hogy igazán értsük meg egymást és érezzünk együtt a másik személlyel. Ez azt jelenti, hogy megpróbálom nemcsak a szavakat értelmezni, hanem az érzelmeket is átérezni.

Ez segíthet átkeretezni, amit a másik személy mondott. Például, – Jól értem, hogy elhagyottnak érzed magát, amikor...? vagy nyitott kérdések, mint pl. – Mi hiányzik a legjobban a kapcsolatunkból? Az aktív hallgatás megerősíti azt az érzést, hogy mindketten egy oldalon vagytok, és ez elengedhetetlen a sikeres válságkezeléshez.

Tervezd meg a megfelelő időt és helyet

Az idő és a hely kulcsfontosságú a sikerhez. Kerüld az összetett problémák kezelését, amikor fáradt vagy stresszes a partnered vagy éppen más kötelezettségei vannak.

Ideális, hogyha előre megállapodtok egy konkrét időpontban, amikor mindkettőtöknek lesz rá alkalma, hogy csak egymásra koncentráljatok. Például, – Leülhetnénk ma este beszélgetni? Ez egyértelművé teszi, hogy fontos számodra a beszélgetés, és azt szeretnéd, hogy az konstruktív legyen.

Tűzz ki egy közös célt

A beszélgetés célja nem lehet az, hogy eldöntsétek "kinek van igaza" hanem az, hogy megtaláljátok a módját a továbblépésnek. Tehát a beszélgetés elején határozzátok meg együtt, mi a célotok – pl. "Szeretném megtalálni a módját, hogy több minőségi időt töltsünk együtt" vagy – Szeretném megérteni, mi hiányzik neked a kapcsolatunkból, hogy jobban érezd magad. Ezzel elkerülhető, hogy a vita végtelen hibáztatásba és védekezésbe fajuljon. Ami nem vezetne sehova.

Ha a párod nem akar beszélni veled a problémáidról, lekicsinyíti vagy letagadja őket, az manipuláció jele lehet. Bővebben a Veszélyes gázlángozás: ne hagyd, hogy a pszichés manipuláció nyomát hagyja rajtad c. cikkünkben olvashatsz a témáról.

Nem tudunk közös nevezőre jutni. Honnan tudhatjuk, hogy megéri-e még dolgozni a kapcsolatért?

Ha minden igyekezeted ellenére úgy érzed, hogy teljesen más nyelvet beszéltek, ez mélyebb problémákra utalhat. Nem csoda, ha elbizonytalanodtál, hogy megéri-e még folytatni a kapcsolatot. Kapcsolati és mentálhigiénés szakértőink tanácsa szerint ilyenkor érdemes feltenni magadnak a következő öt kérdést. Segítenek eligazodni és eldönteni, hogy mikor kell elhagynod a kapcsolatot.

1. Van még egymás irányába tisztelet és empátia?

Ha nem tudtok megegyezni semmiben, de mégis érzitek a kölcsönös tiszteletet és a vágyat, hogy megértsétek egymást, akkor van remény. Még ha problémás is a kommunikáció, a másik iránti tisztelet azt mutatja, hogy a kapcsolat nem veszett el.

2. Ismétlődnek a problémáitok, vagy ez csak egy aktuális feszültség?

Gyakori, hogy egy kapcsolat nehéz időszakon megy keresztül. Próbáld meg megkülönböztetni, hogy a problémák hosszú távúak és visszatérőek-e, vagy rövid távú  stresszre vagy változásra (például egy baba érkezése) adott reakciók. Ha a konfliktusok egyszeri helyzetek következményei, akkor közösen leküzdhetők.

3. Van még hajlandóság mindkét oldalon a kapcsolat megmentésére?

Ha az egyik partner nem tesz aktív erőfeszítéseket, nagyon nehéz eljutni bárhová. Lehet, hogy fáj bevallani, de ez az érdektelenség sokat mond arról, hogy a másik fél mennyire (nem) törődik a kapcsolattal. A válságból való kiutat a két partnernek közösen kell megtennie. Belső elhatározásnak kell lennie, hogy együtt akarnak dolgozni a kapcsolaton.

​​A válság csak akkor válhat lehetőséggé, ha mindkét fél őszintén elkötelezi magát a pozitív változás mellett. A valódi változás nem a látszatról, hanem a mély kapcsolatról szól. A párkapcsolat valódi megújulása csak akkor lehetséges, ha mindkét fél elkötelezett a közös fejlődés és változás mellett, és nem csupán a látszólagos béke kedvéért tesz lépéseket. A változás csak hiteles szándék mellett érheti el célját, különben megbetegíthet, játszmákba fordulhat, vagy teljesen kiüresedhet, és így két ember fog közös magányban élni.
Gálosi Natália
Gálosi Natália

4. Még mindig jól érzitek magatokat egymás társaságában?

Eltérő nézeteitek, véleményetek lehet, vagy a munkából is hazahozhattok problémákat. De egymás jelenlétében ilyenkor is biztonságban kellene éreznetek magatokat, és fontos, hogy félelem nélkül önmagatok lehessetek.

5. Van-e bizalom a kapcsolatban?

A bizalom biztonságos környezetet teremt. Ha az egyik oldalon nincs jelen a kapcsolatban, például hazugság vagy hűtlenség miatt, a kapcsolat elveszti stabilitását. A bizalom újjáépítése lehetséges, de ez egy kihívásokkal teli út, amihez időre és erőfeszítésekre van szükség, és mint mindig, mindkét partner hajlandóságára is. A kérdés az, hogy hajlandóak vagytok-e megtenni ezt az erőfeszítést, vagy úgy érzitek, hogy a bizalom már örökre elveszett.

krize 3.jpg

Ne maradj egyedül, és hagyd, hogy egy szakember segítsen

Annak ellenére, hogy egyes kérdésekre nemleges válaszokat adtál, kulcsfontosságú, hogy hajlandóak vagytok-e dolgozni a kapcsolatotokon. Ehhez ne féljetek szakember segítségét kérni!

A párterápia nagyszerű módja annak, hogy jobban megértsétek konfliktusaitokat, távolról megnézzétek és megtanuljátok kezelni őket. A terapeuta független nézőpontot kínál, és segít leküzdeni a kommunikációs blokkokat.

A Hedepy-nél több akkreditált párterapeuta közül választhattok és néhány napon belül részt vehettek az első ülésen.

Töltsetek ki egy 5 perces illeszkedési tesztet, amely alapján a legmegfelelőbb szakembert ajánljuk fel nektek!

A konzultáción, terápián gondolkodsz?

Mindenképpen érdemes kipróbálni

© Hedepy s.r.o.
Ha mentális egészségi állapota veszélyezteti Önt vagy a környezetében élőket, azonnal forduljon a Sürgősségi Segélyvonalhoz (telefon: 116-123). Szakembereink vagy a Hedepy s.r.o. nem vállalnak felelősséget az Ön egészségi állapotáért.
VisaMastercardGoogle PayApple Pay