Mi van, ha a főnököm tényleg ki akar rúgni azon a megbeszélésen? És miért nem írt vissza nekem? Biztos vagyok benne, hogy megsértődött, most ezért nem szól hozzám.
Ismerősen hangzik? Akkor úgy tűnik, hogy a túlgondolással neked is van dolgod. Hogyan állíthatjuk meg a túlgondolást és kapcsolhatjuk ki az agyunkat, mielőtt a szorongani kezdenénk? Mentálhigiénés szakértőink tanácsot adnak.
A túlgondolás olyan, mint a gondolatmaraton, ahol folyamatosan futsz (gondolkozol), de nem jutsz el sehova. Az agyad felkínál több száz különböző forgatókönyvet arról, hogy a dolgok miként sülhetnek el rosszul, pedig az esetek 99,9%-ában egyik sem történik meg. Az élet minden helyzetéhez és eseményéhez 1000 különböző perspektívát vet fel, és ezek közül 999 negatív és stresszes. Minden döntést boncolgat a legkisebb részletekig, és elkezdi megkérdőjelezni azokat. Végül a gondolatok teljesen kimerítenek anélkül, hogy bármiféle megoldás születne belőlük.
Ilyenkor úgy érezheted magad, mint az egyetlen ember a világon, aki még mindig a plafont bámulja hajnali 2-kor szakadatlan gondolatáradattal. De nem te vagy az egyetlen, távolról sem. Egy tanulmány szerint a 25 és 35 év közöttiek 73%-a krónikus túlgondoló.
Önmagában nem az, de gyakran kéz a kézben jár vele szorongás vagy a depresszió. Ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy túlgondolóként rendelkezned kell a fenti diagnózisokkal.
A túlgondolás egy gondolkodási minta, amivel bekerülsz egy spirálba, ahol a negatív gondolatok felerősödnek így a feszültség és a szorongás növekszik velük. Ezek hosszú távon valódi problémává válhatnak. De soha nem késő tenni valamit ez ellen.
Nem csak arról van szó, hogy kicsit mozgalmasabbak a gondolataid. A túlgondolás több szinten is bonyolítja az életed:
Most hagyjuk ki annak elemzését, hogy mennyi minden más lehetne az életünkben, ha nem kellene mindenen a végtelenségig agyalni.:-) Inkább nézzük meg, hogy mi lehet a megoldás.
Terapeutáink ezt a 7 lépést ajánlják.
Ha azon kapod magad, hogy újra és újra eljátszod a gondolataidat, vegyél elő egy darab papírt, és írd le őket. Ha egyszer ott vannak feketén-fehéren, gyakran azt tapasztalod, hogy nem is olyan ijesztőek. Ráadásul könnyebb lesz megoldást találni vagy eldönteni, hogy mi az igazán fontos.
A túlgondolás abból fakad, hogy irányítani akarjuk, amit nem tudunk. Gondold át, mi az, amit valójában tudsz irányítani. Amit nem tudsz irányítani, próbáld meg egyszerűen elengedni. Nem tehetsz ellene semmit, így nincs értelme a végtelenségig túlgondolni. Gondolj úgy, mint egy léggömbre, amelyet felengedsz az égbe. Amikor elengeded, megkönnyebbülés önt el.
Mindezek a katasztrofális forgatókönyvek gyakran egyáltalán nem a valóságon alapulnak. Az ötletek nem tények, csak az elméd termékei. Ha ebből a szemszögből nézed őket, könnyebb nem venni őket olyan komolyan.
Gyakran túlgondolunk, mert a legjobb döntést akarjuk meghozni. De nincs tökéletes döntés. Minden lehetőségnek megvannak a maga előnyei és hátrányai, és soha nem tudhatjuk biztosan, hogyan alakulnak a dolgok. Néha jobb, ha egy „elég jó” döntést hozol, és továbblépsz. A hibák az élet velejárói és nem lehet 100%-ban elkerülni őket.
Amikor saját gondolataid börtönében találod magad, kezdj el valamit, ami teljesen leköti a figyelmedet. Valami, ami elfeledteti az időt. Egyeseknek ez a sport, másoknak a videojátékok, a festés, vagy éppen a főzés. Ideális esetben olyasvalami, ami teljes figyelmedet igényli, hogy a gondolataidnak ne maradjon hely.
Ha kihívásokkal teli feladatot vagy döntést kell meghoznod, készíts világos tervet annak kezelésére, és tartsd be azt. Bontsd fel a nagyobb feladatokat apró lépésekre, és egyszerre csak egyre koncentrálj. Ez segít elkerülni a túlterheltséget.
A Mindfulness segít visszatérni a jelenbe, és megállítani a gondolatok áramlását. Próbálj ki egy egyszerű meditációt – ülj le egy csendes helyen, összpontosíts a lélegzetedre, és figyeld, ahogy kifele és befele áramlik a levegő. Amikor elveszíted a fókuszt, térj vissza a légzéshez.
Ne hagyd, hogy felemészd magadat. Néha csak csevegned kell egy barátoddal, a kollégáddal vagy a testvéreddel, hogy új nézőpontot kapj. Gyakran így azt is tapasztalhatod, hogy nem is olyan rossz a helyzet, mint amilyennek tűnt.
Ha egyszer s mindenkorra véget akarsz vetni a túlgondolkodásnak, a pszichológiai tanácsadás vagy a pszichoterápia biztosan segíthet. A terapeutát soha nem fogják elárasztani a gondolataid, és mindig türelmesen meghallgat. A terapeuták is konkrét módszereket mutatnak be a gondolataidból való kilábalás és a túlgondolás abbahagyására.
A Hedepynél több mint 100 minősített szakember közül választhatsz, és akár már holnapra foglalhatsz magadnak időpontot konzultációra. Olvasd el hogyan működik az online terápia.
Vagy töltsd ki 5 perces tesztünket, melynek végén mi ajánljuk fel a három számodra legmegfelelőbb szakembert. A megfelelő szakember a siker kulcsa.