Kapcsolatnak tűnik, de igazából nem vezet sehova. Gyönyörű, meghitt pillanataitok vannak – aztán egy hétig nem hallasz a másikról. Ott motoszkál benned a gondolat, hogy feltedd magadnak a kérdést, de közben félsz tőle: "Mi valójában együtt vagyunk?"… Ha ez túlságosan ismerősen hangzik, előfordulhat, hogy elakadtál egy majdnem-kapcsolatban (angolul situationship-ben). Lehet belőle valami komoly? És hogyan lehet véget vetni egy situationship-nek, amikor az már nem szolgál? Találjuk ki együtt!
Egy situationship hónapokig, sőt évekig is eltarthat. De mindvégig valahol a kapcsolat és az alkalmi randevú között marad. Nincs egyértelmű definíciója, és úgy tűnik, nem igazán tart sehova. Gyakran kiegyensúlyozatlan: az egyik ember sok energiát fektet bele, míg a másik mindig „túl elfoglalt”, nincs ideje, és tétovázik, hogy kifejezze, mit érez valójában. Persze, ez örömteli pillanatokat hoz az életedbe – de egyben nagy adag bizonytalansággal is jár.
Talán még be sem mutattak a barátaiknak vagy a családjuknak. És a gondolat, hogy meghívd őket kísérőként egy munkahelyi bulira vagy egy esküvőre? Elbizonytalanít. Legbelül tudod, hogy valószínűleg semmi jó nem sülne ki belőle.
A legnagyobb különbség a situationship és az egészséges kapcsolat között a biztonság. Egy egészséges kapcsolatban te egyszerűen tudod, hogy párban vagy. Nyíltan beszéltek az együttlétről, egymás életének részei vagytok – találkoztatok egymás barátaival és a családjával, minőségi időt töltötök együtt, és a jövőről beszélgettek. Nincsenek játszmák, nincsenek kérdőjelek. A kapcsolatban kiegyensúlyozottnak érzed magad. Nem csak egy opció vagy, „valaki, akivel esténként lógni lehet” vagy „szórakoztató partner a hétvégi kiruccanáshoz”.
Ha azon kapod magad, hogy túlgondolod, és azon rágódsz, hol tartasz, olvasd el a túlgondolás témájával foglalkozó cikkünket. Lehet, hogy csak segít elkerülni a végtelen mentális spirálok csapdáját.
Érezted, hogy valami elromlott, de nem vagy egészen biztos benne, hogy mi. Lehet, hogy situationship-be kerültél – vagy talán csak őszinte kommunikációra van szükséged. Töltse ki gyorstesztünket, és deríts ki, hol tartasz valójában.
Situationship teszt: Válaszolj ezekre a kérdésekre őszintén IGEN-nel vagy NEM-mel
Minél gyakrabban válaszoltál IGEN-nel, annál valószínűbb, hogy situationshipbe kerültél.
Kutatások szerint, a 18–34 évesek közel fele tapasztalt már ilyet – tehát biztosan nem vagy egyedül. A helyzetek és az alkalmi randevúzások némileg trendivé váltak. De itt az igazi kérdés: mit tehetsz, hogy ez a bizonytalanság ne emésszen fel?
A situationship nem mindig rossz dolog. Néha mindkét érintett személynél működik. De ha valami többre vágysz – és egyszerűen nem érzed benne jól magad - lehet, hogy ideje megpróbálni valódi, elkötelezett kapcsolattá alakítani. És ha ez nem lehetséges? Akkor itt az ideje, hogy radikálisan őszinte legyél magaddal. Nézzünk meg hat egyszerű lépést, amelyek segíthetnek a dolgok kiderítésében és a tisztánlátásban!
Próbáld elképzelni az ideális kapcsolatot – azt, ahol igazán boldognak éreznéd magad. Pontosan mire vágysz? Elkötelezettségre? Biztonságra? Több figyelemre? Vagy talán csak nyílt, őszinte kommunikációra? Minél jobban megérted saját szükségleteidet, annál könnyebben tudod kifejezni azokat a másik személy felé.
Tudjuk – nehéz. De egy őszinte beszélgetés az egyetlen módja annak, hogy megtudd, valóban ugyanazon az oldalon álltok-e. Megpróbálhatsz valami ilyesmit mondani:
"Nagyon szeretek veled lenni, de tudnom kell, hová vezet ez."
– Törődöm veled, de fáj, hogy nem tudom, hol tartunk. Hogy látod ezt?
A legfontosabb az, hogy higgadtan, hibáztatás nélkül beszélj, és teret adj a másiknak a válaszadásra. Légy nyitott azzal kapcsolatban, hogy mi hiányzik számodra a kapcsolatból – és oszd meg, milyen változásra van szükséged.
Az igazi válaszok nem a szavakban vannak, hanem a tettekben. Azt mondja, hogy szeret, de soha nem tervezi a jövőt? Változást ígér, de még mindig nem mutatott be a családjának? Talán itt az ideje, hogy ne pazarold az energiádat valakire, aki a kényelmét helyezi előtérbe az érzései helyett. Nem gondolod, hogy ennél többet érdemelsz?
Ha azt mondja, hogy időre van szüksége, akkor igazságos, ha megadod neki – de nem örökre. Állítson be egy reális időkeretet gondolatban (talán néhány hét vagy egy hónap), és használd ezt az időt arra, hogy megnézd, valóban abba az irányba halad-e a kapcsolat, amelyben mindketten megállapodtatok. Ne csak az ígéretekre figyelj, hanem a valódi fejlődésre is.
A kapcsolatnak kölcsönös döntésnek kell lennie – nem pedig olyannak, amiért küzdened kell. Megérdemelsz valakit, aki igazán akar téged – nem csak akkor, amikor neki kényelmes. Ne kezdjen nagyobb erőfeszítéseket tenni, mint korábban, csak azért, hogy a dolgok jól menjenek. Hagyd, hogy ő tegye meg a következő lépést, és egyszerűen csak figyeld, mi történik.
Lehet, hogy a Gyakorlati út az önszeretethez c. cikkünkben írtak hasznodra válnak. Mert az önszeretet minden kapcsolatunkat alakítja – és meghatározza, hogy mit vagyunk hajlandók elfogadni.
Lejárt a határidő, és semmi sem változott? Akkor itt az ideje, hogy feltedd magadnak a kérdést, hogy ez az a fajta kapcsolat, amelyben valóban benne szeretnél maradni. Tudjuk, milyen nehéz eltávolodni valakitől, aki érdeklődik irántad. De hosszú távon sok szívfájdalomtól kíméli meg magát, ha önmagadat választod. És ki tudja – végre helyet teremthetsz valakinek, aki éppúgy akar téged, mint te őt.
Ha nehéznek találod, hogy lezárd a helyzetet, érdemes lehet felfedezni , hogy miért. Talán az egyedülléttől való félelem az oka. Talán az önszeretetről van szó. A habozásod mögött meghúzódó valódi ok megértése – és azon való túllendülés – mind olyan terület, amin a pszichológiai konzultáció vagy a terápia valóban segíthet.
Rájöttél, hogy többet érdemelsz, és eljött az idő. De most hogyan tovább? Először is légy kedves magadhoz. Tudjuk, hogy fáj, de jól döntöttél. Bátor vagy és ez a fontos. Íme néhány tipp, amelyek segítenek tisztán és körültekintően véget vetni a helyzetnek:
Lehet, hogy ez nem egy hagyományos értelemben vett kapcsolat, de a befejezés még mindig fáj. Éppen ezért hasznos, ha előre tisztázod, hogy mit akarsz mondani. Ha rendezed a gondolataidat, akkor könnyebb lesz a talajon maradni, és nem hátrálni, amikor eljön a pillanat.
Még ha nem is bánt veled tökéletesen, akkor is megérdemel egy személyes búcsút. Válasszon egy nyugodt, csendes helyet, ahol biztonságban érzed magat, és nem zavarják meg. A megfelelő környezet megteremtése egy kicsit könnyebbé teheti mindkettőtök számára a nehéz beszélgetést.
Ahelyett, hogy hibáztatnád, próbálj meg „én” állításokat használni:
– Törődöm veled, de ez fáj nekem, és nem tudom így folytatni.
"Zavar, hogy nem haladunk előre. Valami másra van szükségem."
A kulcs az hogy ne hagyd, hogy belerángassanak egy végtelen vitába vagy védekezésbe, hogy miért nem akarod, hogy együtt maradjatok. Legyél világos és tiszteletteljes!
Lehet, hogy egyetért. Lehet, hogy megpróbál meggyőzni arról, hogy megváltozik. Lehet, hogy hidegen reagál, vagy érzelmi manipulációhoz folyamodik. Bármi is történik, maradj határozott a döntésedben, és ne hagyd, hogy befolyásoljanak. Ha úgy döntöttél, hogy kilépsz a kapcsolatból, az azt jelenti, hogy jó okod van rá.
A kapcsolattartás csak meghosszabbítja a fájdalmat. Legyél világos, hogy ez a vég, és le kell zárnotok az egymással való kapcsolattartást is. Ha keres, próbálj meg egyáltalán nem válaszolni. Ha megpróbál az életedben maradni, szabj határozott határt a kapcsolatnak.
A kapcsolat befejezése fáj. Ez nem „csak valami” volt – a te oldaladról ez egy kapcsolat volt, amelybe érzelmeket, időt és reményt fektettél. Hagyj magadnak időt a gyászra. Foglald le magad, és vedd körül magát olyan emberekkel, akik meg tudnak nevettetni. Valószínűleg volt egy barátod, aki „ezt előre megmondta neked”. Most ott lesz, hogy támogasson.
Ha kétségeid támadnak, emlékeztesd magad azokra az okokra, amelyek miatt a távozás mellett döntöttél. Írd le őket, ha kell. Megérdemelsz egy olyan kapcsolatot, ahol szeretve érzed magad. És bár ez most lehetetlennek tűnhet, egy napon hálás leszel magadnak, hogy meghoztad ezt a döntést. A megfelelő kapcsolat még mindig rád vár!
Néha segít, ha valaki mástól elfogulatlan nézőpontot kapsz. A pszichológus vagy pszichoterapeuta segíthet feltárni a rejtett mintákat, vagy kitalálni, miért kerülsz situationsip-ekbe. Felfedezheted, hogy bizonyos kapcsolati minták folyamatosan ismétlődnek. És remélhetőleg legközelebb fel fogsz tudni ismerni egy olyan kapcsolatot, ahol valóban boldog leszel.
A Hedepynél végzett pszichogusokkal és pszichoterapeutákkal dolgozunk együtt, akik között, biztosan megtalálod a számodra megfelelőt. Illeszkedési tesztünk segít, hogy kevesebb, mint 5 perc alatt rálelj a megfelelő szakemberre! Lehet, hogy az első ülésedig már csak néhány napot kell várni!