Ősszel depressziós leszel, és mindig szenvedsz a hideg hónapokban? Lehet, hogy szezonális affektív zavarod van. Szóval ne fogadd el a bánatod. Te is érezheted jól magad egész évben. A Szezonális Affektív Zavar nagyon hatékony kezeléssel rendelkezik, amely gyors enyhülést hoz.
Olvass tovább és tudd meg, mit tehetsz a mentális egészségedért.
Teljesen normális, hogy a lelkesedésünk és az energiánk elhagy minket a nyár végével. Az pihenő után visszatérünk a dolgok normál kerékvágásába, és a legtöbben az év utolsó negyedében vagyunk a legelfoglaltabbak. Szinte mindannyian tapasztalunk bizonyos fokú csüggedést. De néhányan sokkal intenzívebben élik meg, és a borongós hangulat nem hagyja el őket addig, amíg a hőmérséklet ismét nem emelkedik.
A sárguló fákkal jön az álmatlanság, a nagy és hirtelen hangulatingadozások, az energia minimumra zuhan, többet eszünk, nem érdekelnek már a kapcsolatok, és néha az immunitásunk is csökken. Pontosan így néz ki a Seasonal Affective Disorder (SAD), amely minden évben nagyjából ugyanabban az időben fordul elő. Leggyakrabban ősszel vagy télen, és tavaszig nem múlik el. Mintha a testünk és a fejünk hibernált állapotban lenne, amiből nem tud felébredni.
A SAD egy érzelmi rendellenesség, és leggyakrabban a 20 és 40 év közöttiek, de néha gyerekek is szembesülnek vele. A nők sokszor nagyobb valószínűséggel küzdenek vele.
A szezonális affektív zavar a depresszió egyik formája. Fő jellemzője, hogy megjelenik az év bizonyos szakaszában többször is, leggyakrabban ősszel vagy télen. Előre tudod, hogy a hulló levelekkel borongós hangulat jön, amit nem lehet elűzni forró csokival és egy jó filmmel. Az őszi depresszió tehát a szezonális affektív zavar nem hivatalos nevének tekinthető.
A “normális” depressziót azonban néha őszi depressziónak nevezzük, pedig nem függ az évszaktól. Számos tényező okozza, és a borongós őszi szezon csak olajat ad a képzeletbeli tűzre.
Nézzük meg, hogy a SAD lehet-e az oka annak, hogy rosszul érzed magad. Minden évben hasonló időben éled át ezeket az érzéseket?
De még akkor se, ha ezekben a tünetekben magadra ismersz, ne vonj le elhamarkodott következtetéseket. A szezonális affektív zavar a depresszió súlyos formája, amelyet orvosnak kell diagnosztizálnia. Vedd ezeket a pontokat figyelmeztetésként arra, hogy valami nagyon nincs rendben, és gondoskodnod kell magadról.
A szakértők egyetértenek abban, hogy a fő ok a természetes fény hiánya. Kutatások is megerősítik ezt. Minél északabbra élnek az emberek, annál gyakrabban szenvednek szezonális affektív zavartól.
Mert ha nem kapunk elég napfényt, a következő folyamatok mennek végbe szervezetünkben:
Legyen szó átmeneti őszi hangulatról vagy szezonális affektív zavarról, számos módon segíthetsz magadon, és azonnal jobban érezheted magad. Az őszi depressziós hangulat rövid nappalokkal és a napsütés hiányával jár együtt, így próbálj meg minél többet a napfényen lenni, amennyire csak lehetséges:
Találj valami kellemes elfoglaltságot ősszel, hogy ne az évszak nehézségeire koncentrálj, és ne merülj bele a negatív gondolatokba. Mi lenne, ha az ősz jegyében díszítenéd otthonod, kellemesebbé tennéd estéid egy őszi itallal, például egy finom teával, vagy új hobbikat fedeznél fel, amelyek az őszre vannak kitalálva? Mint a festés, horgolás vagy nyelvtanulás.
Mint mindig, a sport, a meditáció, a mindfulness gyakorlatok vagy akár a naplóírás is segíthet.
Amikor egy orvos szezonális affektív zavart diagnosztizál, leggyakrabban fényterápiát ír elő kezelési formaként. Ennek már néhány nap után nagyszerű hatásai vannak, és két héten belül jelentős javulás következik be. Ezenkívül a fényterápia kényelmesen elvégezhető otthon is egy speciális lámpa segítségével. Teljes spektrumú fényt bocsát ki, amely a napfényt utánozza. Vásárolhatsz lámpát az interneten, és magad is tanulhatsz a fényterápiáról. De ha nagyon kihat rád az őszi depresszió, akkor semmiképpen sem szabad halogatni a szakember felkeesését.
A depresszió kombinált vagy nagyon súlyos formái esetén a gyógyszeres kezelés is megoldási lehetőség lehet. És mint minden depressziós probléma esetében, a pszichoterápia nagy segítség.
Ha rosszul érzed magad, akkor tényleg bármikor, ideális esetben a lehető leghamarabb. Ne várd meg, amíg a legrosszabb állapotba kerülsz, és a gödör legaljáról kell kimásznod. A szakmai segítség mindenki rendelkezésére áll – akár kisebb, akár nagyobb problémával küzd. A konzultáció és a terápia megelőzésre is kiváló. Nem kell nagy bajban lenni ahhoz, hogy segítséget kérj. Elég , ha nem érzed magad 100%-osan, és változást akarsz.
A terápiát megkezdő klienseink leggyakrabban sajnálják, hogy nem vágtak bele korábban. Ráadásul a Hedepynél néhány napon belülre lefoglalhatod az első ülésed. Megbeszélheted a szakemberrel, hogy mi zavar, és megtudod, hol állsz az őszi érzéseiddel. Ha szükséges, a szakember más kezelési formákat is javasol.
Válassz több mint 150 ellenőrzött szakember közül. Egy ötperces teszt alapján ajánlást teszünk a három, hozzád leginkább illeszkedőre.