Már rég elfogyasztottad az utolsó koktélodat, újra az íróasztalodnál ülsz, de fejben még mindig a tengerparton vagy vagy a hegyekben? Azaz nyaralás utáni depresszió utolért téged. Nézzük meg együtt, hogy a mentálhigiénés szakértők szerint hogyan lehet ezt a helyzetet legjobban kezelni, és gördülékenyen visszatérni a hétköznapokba!
Ha elfogadod, hogy a nyaralás után stresszes időszak jön, az segít megbirkózni a sokkal, és nem esel kétségbe. A munkába való visszatérés valóban megterhelő lehet, és még kifejezés is létezik a vele együtt átélt negatív érzelmekre: nyaralás utáni depresszió vagy rosszkedv.
Az orvosi álláspont szerint a következőket érezheted:
Ha a fentieket érzed, az teljesen normális! De ez természetesen nem jelenti azt, hogy nem tehetsz ellene!
A nyaralás utáni fáradtság és idegesség legfőbb oka, hogy nem élveztük a szabadságot elég sokáig. Túl gyorsan jöttünk vissza dolgozni, vagy nem terveztük meg jól a pihenést. Nézzük meg, hogyan állíthatjuk vissza az elménket munka módba, és hogyan éljük túl, hogy véget ért a nyaralás!
Úgy érzed, hogy a nyaralás után újabb nyaralásra van szükséged? Talán a nyaralás alatt túl aktív voltál, és elfelejtettél igazán pihenni. Több tucat kilométert tettél meg, bejártad az összes látnivalót és kipróbáltál mindent, amit csak lehetett. Mostanra pedig teljesen elfogyott az energiád.
Próbálj meg valami igazán pihentető tevékenységet tervezni a következő hétvégére, ahol lelkileg és fizikailag is kikapcsolódhatsz!
Valószínűleg már késő, de ha mégsem, ez a lépés nagyban segít abban, hogy tisztább fejjel kezdj el dolgozni. Ha az első munkanapod előtt éjfélkor érsz haza az utazásból, a munkába való visszatérés garantáltan stresszes lesz. Hagyj magadnak egy napot a kicsomagolásra, a takarítására és a bevásárlásra, hogy ne várjon otthon egy újabb műszak, amikor hazaérsz a munkából.
Rögtön belevágsz a levelezés kezelésébe? Hasznosabb lehet, ha a hozzád legközelebb álló kollégáiddal megbeszéled a munkahelyen történteket. Megtudod, mivel kell most foglalkoznod, jobban megérted az e-maileket, akár az is kiderülhet, hogy némelyik miatt már nem is kell aggódnod.
A nem sürgős időpontokat hagyd a szabadságod utáni hétre. Először is rendbe kell hoznod projektjeidet és feladataidat – így nyomon követheted a teendőket és megszabadulhatsz a túlterheltségtől. Korábban már írtunk arról, hogyan állítsunk fel prioritásokat: Hogyan oszd be az idődet, hogy végre levegőhöz juss. Ha nem hagyod, hogy összecsapjanak a fejed fölött a hullámok, az biztosan segíteni fog.
Az alváshiány még nagyobb stressz a szervezetnek és ennek eredményeként kevésbé leszel produktív és lassabban fogsz haladni. Valóban nem éri meg éjszaka befejezni a félbehagyott munkát. Jobb, ha megkérsz valakit a munkahelyeden, hogy segítsen vagy delegáld a feladataidat. Ha a munkahelyeden nem tudod csökkenteni a feladatok mennyiségét, legalább otthon próbáld meg: hívj takarítót, és rendeld házhoz az ételeket.. De semmiképp ne foszd meg magát az alvástól!
Ha a stressz miatt nem tudsz elaludni, itt vannak bevált módszerek a gyors elalváshoz.
Nem probléma lustábbnak, lassabbnak lenni, és még mindig ürességet érezni, miután hazatértél. Nem kell mindenáron küzdeni ellene, adj magadnak időt, hogy visszatérj a rutinba. Légy kedves magadhoz, és jutalmazd meg magad a feladatok elvégzéséért. Menj el jógára, masszázsra, vegyél virágot az asztalodra vagy új íróeszközt, ha az boldoggá tesz.
Ha két hét elteltével sem érzed jól magad, az annak a jele, hogy nincs minden rendben. Ennek sok oka lehet. Akár egy egészségtelen munkakörnyezet, a nem jó időbeosztás, a nem jó mentális állapot, amik miatt nem lehetsz produktív. Lehet, hogy már a kiég határán voltál a szabadságod előtt, vagy egyszerűen csak nem ez a számodra megfelelő hely, ahová nem is igazán tartozol, és azt szeretnéd, ha valami mással foglalkozhatnál.
Bármi is az ok, kiderítheted pszichológus segítségével. Egyetlen probléma sem olyan kicsi, hogy ne lehetne róla szakemberrel beszélni.
A Hedepynél több mint 90 minősített pszichológus és pszichoterapeuta közül választhatsz, és online ülést foglalhatsz hozzájuk. Itt olvashatsz arról, hogy hogyan működik az online terápia.
Szánj rá 5 percet illeszkedési tesztünk kitöltésére, melynek végén mi ajánljuk a három számodra legmegfelelőbb pszichológust!